in

Kako se zaštititi od velikih vrućina u toku paklenih dana

Sa dolaskom tropskog talasa i temperature koja je danas dostigla 38 stepeni, medicinari Hitne pomoći imali su pune ruke posla.

Juče smo imali preko 90 intervencija od kojih su 40 bile na javnom mestu – u autobusima ili na ulici. U pitanju su najčešće osobe starije od 60 godina – navode u Hitnoj pomoći.

Najčešći simptomi su vrtoglavica i zamućen vid, navode lekari i savetuju sugrađanima da, kada im se zavrti u glavi, svakako sednu negde u hlad i uzmu dovoljno tečnosti.

Lekari podsećaju i da starije osobe teže podnose vrućine i da je rehidratacija jako važna za ovako vrele dane.

Šta ako neko doživi toplotni udar?

Lekari navode da osobu koja je izgubila svest i doživela kolaps, toplotni udar i sunčanicu ne bi trebalo podizati sa površine na kojoj leži. Trebalo bi joj podići noge pod uglom od 45 stepeni i raskomotiti je oko vrata, otkopčati joj kaiš, pljusnuti je hladnom vodom i hladiti je lepezom ili novinama. U takvom položaju potrebno je držati joj noge do dolaska lekarske ekipe.

Kako da se zaštitite

  • šetnje i nabavke obavljajte što ranije ujutru ili kasno uveče
  • uvek sa sobom nosite flašicu vode
  • nosite lakšu odeću, šešire i lepeze
  • na plaži se štitite suncobranima
  • klime u zatvorenim prostorijama uključujte tako da razlika između unutrašnje i spoljašnje temperature bude od sedam do najviše 10 stepeni
  • hranite se lakšim obrocima i podelite ih na pet puta dnevno
  • češće se tuširajte
  • izbegavajte kafu i alkohol

Vrućine posebno pogađaju osobe koje imaju problema sa krvim pritiskom. Zbog širenja krvnih sudova na vrućini, kod osoba koje imaju nizak pritisak mogu se javiti jake glavobolje, mučnine i osećaj opšte slabosti.

Zato bi uvek kod sebe trebalo da imate flašicu vode, a savetuje se i slane supe, krekeri i tamni čajeve.

Osobama koje pate od visokog pritiska, upozoravaju lekari, terapija bi trebalo da bude prekomponovana.

U Beogradu će i danas biti jako toplo. Jutarnja temperatura je oko 23, najviša dnevna oko 36 stepeni Celzijusa.

Leave a Reply

Nakon poplava, odšteta prvo za poplavljene kuće, zatim ostali

Dokle će sugrađani sami kositi travu i sakupljati smeće