- Podzemne vode prete Krnjači, Kotežu, Pretoku i Sebešu jer su u hidrauličkoj vezi sa površinskim. Kako raste vodostaj Dunava, tako se podižu i podzemne vode koje nemaju nikakve veze sa kišama, ističe profesor dr Dušan Polomčić.
Podzemne vode mogu ugroziti naselja na levoj obali Dunava a stanje je nakritičinije i najproblematičnije u Krnjači, Kotežu, Pretoku i Sebešu.
Dušan Polomčić, koji predaje nekoliko predmeta o podzemnim vodama na odseku za hidrogeologiju, ističe da su podzemne vode u sprezi sa površinskim, i da zbog toga prete samo priobalskim naseljima.
„U Novom Beogradu bunari za vodosnabdevanje dobrim vodozahvatnim sistemima održavaju nivo podzemnih voda i zbog toga je malo verovatno da dođe do problema, dok je u Borči situacija drugačija. Tamo je slaba infrastruktura i sistem kanala a zemljište je na niskim kotama, zbog čega ovaj deo grada može biti ugrožen od podzemnih voda kako se podiže vodostaj”, kaže Polomčić.
Takođe, profesor ističe da podzemne vode nemaju nikakve veze sa kišom već sa rastom vodostaja reka.
„Podzemne vode su u hidrauličkoj vezi sa površinskim, odnosno, kako raste vodostaj reka, tako se podižu i podzemne vode, i one nemaju nikakve veze sa kišama. Problema mogu imati samo priobalski delovi, a sve dalje od toga ne postoji bojazan od poplava izazvanih podzemnim vodama”, ističe profesor Polomčić.
Naselja leve obale Dunava godinama se bore sa podzemnim vodama a nedostatak uređene kišne i fekalne kanalizacije čini problem većim.
GIPHY App Key not set. Please check settings