in

U susret Roland Garrosu – zašto vredi ispratiti ovaj turnir?

Malo je vremena ostalo do početka French Opena, ili kako ga ljudi mnogo češće zovu, Roland Garrosa, koji počinje 28. maja i traje sve do 11. juna, kada nas očekuje veliko finale.

Ovo je drugi po redu Grend slem turnir u godini od ukupno četiri i ljubitelji tenisa ne mogu da dočekaju da se njihovi ljubimci vrate na teren. Ovaj turnir vredi ispratiti iz mnogo razloga, te ćemo Vam zato predstaviti neke od najzanimljivijih činjenica u ovom članku.

Ko je bio Roland Garros?

Roland Garros je bio francuski pilot koji je svoju karijeru počeo davne 1909. godine i ostao je upamćen u Francuskoj istoriji kao jedan od najboljih vojnih pilota u Prvom Svetskom ratu. Takođe je i prvi pilot koji je preleteo Sredozemno more, leteći od juga Francuske do Tunisa. Davne 1920. godine je po njemu nazvan najveći teniski stadion u Parizu, a potom i Grend slem turnir.

2 pobednika sa francuskim državljanstvom

Ovaj turnir održava u Francuskoj, tačnije u Parizu i iako je otvorena era počela 1968. godine kada je učestvovanje na turniru dozvoljeno kako profesionalcima, tako i amaterima, Francuska je sve do sada imala samo dva pobednika, po jednog u muškoj i ženskoj kategoriji. Janik Noa je jedini pobednik sa francuskim državljanstvom u muškoj kategoriji kome je pošlo za rukom da podigne pehar davne 1983. godine, dok je u ženskoj kategoriji to uradila Meri Pirs 2000. godine. Ostaje nam samo da vidimo da li će se ove godine nešto promeniti i da li će im se još neko pridružiti na listi slavnih.

Najmlađi i najstariji pobednici

Postoje neki rekordi koji su godinama bili na snazi, i jedan takav rekord je za najstarijeg takmičara u muškoj kategoriji koji nije oboren od davne 1972. godine sve do 2022.g godine, a postavio ga je Andres Himeno koji je tada imao 34 godina i 10 meseci. Njegov rekord je 2022. godine oborio Rafael Nadal, koji je osvojio Roland Garros sa 36 godina i 2 dana, a što se tiče rekorda za najstarijeg pobednika u ženskoj kategoriji, njega drži Selena Vilijams od 2015. godine, koja je podigla pehar sa 33 godina i 8 meseci starosti.

Majkl Čeng je najmlađi pobednik u muškoj kategoriji kome je pošlo za rukom da ovu prestižnu nagradu osvoji sa samo 17 godina i 3 meseca pre više od 30 godina, preciznije 1989. godine. Samo dve godine kasnije, 1990. godine, Monika Seleš postavlja rekord za najmlađeg pobednika u ženskoj kategoriji sa samo 16 i po godina.

Jedini turnir koji se igra na sljaci?

Što se Grend slemova tiče, svako ko je makar malo ispratio dešavanja u tenisu zna da svaki Grend slem je poseban, što zbog dres koda, što zbog specifičnih pravila, a što zbog podloge na kojoj se igra. Naime, isto kao što svi znaju da se Wimbldon igra na travi i da je generalno jedan od jako malo turnira na ovog podlozi, isto tako svi znaju da Roland Garros je jedini Grend slem koji se igra na sljaci.

E sad, znak pitanja na samom početku nije tek onako upotrebljen, jer zapravo, iako svi misle da je šljaka podloga na kojoj se igra ovaj prestižni turnir, u pitanju su naslage peska, pomešane sa određenom količinom krečnjaka i prašine crvene cigle koji daju efekat šljake.

Naravno, ova činjenica nikada neće ugroziti primat Roland Garros-a kao jedinog Grend slema koji se igra na šljaci zato što i ostali turniri sa ovom podlogom koriste isto ime.

Najduži meč

Šljaka je poznata kao nešto sporija podloga, podloga gde loptica drugačije odskače i da mečevi odigrani na ovoj podlozi traju nešto duže, ali najduži meč ikada odigran na Roland Garros-u se desio sada već daleke 2004. godine. Sastali su se Fabris Santoro i Arnold Klemon i to u prvoj rundi, a meč je trajao neverovatnih 6 sati i 33 minuta.

Naravno da je ovaj meč bio jako iscrpljujući za oba tenisera, ali ono što jeste bitno napomenuti je da dužina nije uticala na sam kvalitet meča, gde smo mogli prisustvovati nekim neverovatnim poenima i potezima na obe strane. Na kraju, meč je završen rezultatom 3:2 gde smo mogli uživati u čak 30 gemova u poslednjem setu.

Naravno, ovaj meč nije najduži ikada odigran na nekom Grend slemu i za to su se pobrinuli Džon Izner i Nikolas Mahut, čiji meč na Vimbldonu je trajao neverovatnih 11 sati.

Branioci titule

ATP

Prosto ne možemo da pričamo o ovom turniru i generalno turnirima na šljaci a da ne pomenemo Rafaela Nadala, zato što je ovaj igrač usavršio svoju igru na ovoj podlozi. Sama činjenica da je 14 (i slovima, četrnaest) puta osvojio titulu ovde govori sve što treba da znate o Roland Garrosu i kvalitetu Nadalove igre ovde.

Isto tako ne treba ni da čudi da je upravo Nadal branilac titule na Roland Garros-u ove godine u muškoj konkurenciji iako se je još u četvrtfinalu susreo sa Novakom Đokovićem. Pokazao je Nadal i na tom meču suverenu dominaciju na ovoj podlozi, tako da i ove godine, ukoliko ga povrede zaobiđu, možemo da očekujemo epski duel između ova dva tenisera u pohodu na rekord i 23 Grend slem titulu.

WTA

Sa druge strane posle 2020. godine i velikog uspeha kao tinejdžerskog šampiona, Iga Švjontek je ponovo zablistala na ovom turniru. Svojim igrama je očarala sve još davno, a prošle godine je samo potvrdila tvrdnje da je jedna od najboljih i najperspektivnijih teniserki trenutno. Iako tek 31. maja puni 22 godine, već sada ima osvojene 3 Grend slem titule i kao prošlogodišnja pobednica daju joj se velike šanse da ponovi taj uspeh i odbrani trofej u Parizu.

Njen nastup na prvom Grend slemu sezone se nije slavno završio jer je posustala već u 4. kolu gde je poražena od Jelene Ribakine koja je na kraju došla do samog finala, i čak i povela sa 1:0 u setovima, da bi Sabalenka preokrenula rezultat i osvojila svoju prvu Grend slem titulu.

Ovo samo znači da će Roland Garros dati odgovor na mnogobrojna pitanja. Iako mnogi gledaju na ovaj turnir kao sudar titana i jednu od krucijalnih bitaka između Đokovića i Nadala u pohodu da budu najbolji svih vremena, možemo takođe očekivati jako uzbudljive mečeve i u ženskoj kategoriji. Rivalitet između Sabalenke i Švjontek polako raste, a nikako ne smemo zaboraviti ni Pegulu, Džabur kao ni Karolinu Garsiju koja možda ima i najveći motiv da se pokaže dobrim nastupom u domovini.

U koliko imate neka predviđanja o tome ko će osvojiti turnir, ili mislite da znate konačan ishod određenih mečeva, iskoristite bonus dobrodošlice bez depozita, koji će Vam doneti zaradu ukoliko se vaša predviđanja i ostvare.

Leave a Reply

24. godine od bombradovanja i gde su pale bombe na levoj obali

Pet korisnih saveta za sve ljubitelje sporta i online igara na sreću